Komety a meteory

Hale-Bopp

Kometa Hale-Bopp (C/1995 O1)

Hale-Bopp
Hale-Bopp

Tato kometa byla jedna z nejjasnějších komet minulého století. Objevili jí 23. července 1995 astronomové Allan Hale a Tom Bopp poblíž kulové hvězdokupy M 70. Později ji nalezl ještě Robert McNaughty na snímku z dubnu 1993. Tehdy byla ve vzdálenosti 7 AU od Slunce s 18 a půltou magnitudou. To hodně usnadnilo výpočet její dráhy.

Kometa Hale-Bopp prošla přísluním 1. dubna 1997. Její jádro mělo rozměr cca 50 km a vykazovalo mimořádnou aktivitu. Jedná se o dlouhoperiodickou kometu s periodou 3800 let.

Již při objevu bylo zřejmé, že Hale-Bopp bude jedna z nejjasnějších komet století, což se jen potvrdilo. I když byla kometa ve velké vzdálenosti od Slunce (nejblíže 140 milionů km), i v roce 1998 na její pozorování (v té době byla Hale-Bopp již viditelná pouze na jižní polokouli) stačil pouhý triedr.

Tato kometa měla zakřivený prachový a o něco delší plazmový chvost, od poloviny prosince 1997 do poloviny ledna 1998 i nevýrazný protichvost, ale také vzácný neviditelný chvost z čistého sodíku.

Tato kometa místo pěkné podívané ovšem přinesla některým lidem i strach. Někteří například viděli na fotografiích komety vesmírnou loď, která je chce odvést pryč. Nebo se prý kometa řítila k zemi a měla zahubit lidstvo plyny z ohonu. Na této panice však dovedli někteří lidé i vydělat. Pojišťovací agenti vybírali 1 dolar a v případě havárie měli zaplatit 4000 USD, ale jak je dnes vidět, tak si zachránci lidstva nechali peníze pro sebe.

Menu

Další možnosti

Zajímavé odkazy


Autor Jan Marek

© 2000 - 2006

Nahoru